20 poznatků z cestování po Balkáně

Kotor Černá Hora

Není žádným tajemstvím, že mám ráda Balkán a s kamarádkou Anetou Krikelovou se sem vydávám minimálně jednou za rok. A při každé návštěvě se stále dozvídám nové věci

1. V Černé Hoře se platí eurem. Přišly jsme na to, až když jsme na letišti hledaly směnárnu. Příjemné překvapení.

Stopování do Kotoru, Černá Hora

2. Řidiči tu jsou obecně ohromně ochotní a berou stopaře. Jeden pán nám zastavil hned u letiště ještě předtím, než jsme stihly dojít k silnici a zvednout palec.

Stopování v Černé Hoře, Skadarské jezero

3. Nejlepší restaurace v Kotoru je pofidérně vypadající bistro u hlavní silnice, kam jsme vlezly náhodou. Oběd pro dvě osoby stál 6 eur a ještě jsme dostaly talíř pečených brambor na účet podniku, i když už jsme fakt nemohly (proto ten smutný výraz).

Restaurace Tangja, Kotor, Černá Hora

4. Hostů si tu opravdu váží – v hostelu jsme na přivítání dostaly panáka pelyňkovice, večer se konala sangria párty na účet podniku a ráno nám připravili snídani.

Kotor Černá Hora

5. “Kvalitnoe vino” v supermarketu pořídíte za 1,7 eur a když ho budete pít na kopci nad městem z vlastních skleniček, budete přitahovat značnou pozornost.

Kotor Černá Hora

6. Černohorská riviéra v létě podle všeho vypadá jako Ibiza – místní nám tvrdí, že tu mají nejlepší diskotéky na světě a na parties to fakt žije.

Řidič z Budvy tvrdí, že úplně nejlepší je to v Budvě. Řidič z Ulcinje říká, že lepší rezort je Ulcinj a že poblíž měl svatbu Novak Djoković.

Kotor Černá Hora

7. Černohorci mají dost špatné mínění o Albáncích. Všichni nás varovali, že si máme dát na albánské řidiče pozor a nemáme stopovat.

Berat Albánie

8. Navzdory tomu jsou Albánci úžasně pohostiní. Hned první řidič nás vzal na kafe a grapu (kterou pak vypil sám) a vzápětí ke své rodině na oběd. Když jsme odmítly večeři i nocleh, paní domu byla značně zklamaná.

Skadar Albánie návštěva u místní rodiny

9. Cesty v Albánii nejsou nic moc – ujet 100 kilometrů nám trvalo 4 hodiny. Ale aspoň jsme s kamioňákem Ekym stihli probrat politickou situaci i to, jaké všechny balkánské celebrity zná a s kým nás seznámí, až přijedeme v letní sezóně.

Jízda kamionem po Albánii

10. Průměrný plat v Albánii je 200 eur, takže kdo může, prchá do EU. 25letý kluk z Beratu vystudoval filosofii, ale pracuje jako manažer v obchodě s oblečením a je rád, že má aspoň nějakou práci.

Stopování v Albánii tirana

11. Promenáda v Beratu vypadá jako v Itálii, většina Albánců mluví aspoň trochu italsky a kafe rovná se klasické italské 30ml espresso.

Berat Albánie

12. Albánie je drogovou bránou do Evropy. Drogová mafie je prorostlá až do nejvyšších úrovní politiky a vykořisťuje ubohé drobné dealery. Když trochu podmáznete celníky, jako pánové na fotce, bez problémů drogy provezete do Makedonie a odtud dál do Rumunska a celé EU.

Pašeráci drog z Albánie do Rumunska

13. V Makedonii po sedmé hodině večer v obchodech nekoupíte alkohol. Ale když v menším obchodě uděláte na prodavačku smutné oči a budete tvrdit, že druhý den brzo ráno odjíždíte a chcete si domů vzít suvenýr, tak vám lahev vína v nenápadném papírovém sáčku prodá.

Nalévání vína ve Skopje, Makedonie

14. Do Ohridu jezdí mimo sezónu tak málo lidí, že se z vás snadno stane hvězda místní televize.

Rozhovor pro ohridskou televizi Makedonie

15. Ve Skopje nejsou po setmění skoro žádné ženy, jen skupinky mužů. Místní mládež z nás byla opravdu nadšená a pořád se s námi chtěli fotit. A byli až moc přítulní.

Skopje Makedonie

16. Nejlepší baklavu koupíte v nenápadném rohovém krámku ve starém městě ve Skopje u této paní:

Baklava, staré město, Skopje, Makedonie

17. Když se vás v Makedonii někdo zeptá, jestli nezajdete na kafe, znamená to, že vás zve na procházku do 20 km vzdáleného kaňonu Matka. Kde vám mimo jiné koupí i to kafe.

Kaňona Matka Skopje Makedonie

18. V kosovské Prizreni vaří tak dobře, že sem jezdí lidé na večeři i ze 100km vzdáleného Skopje.

Prizren Kosovo

19. Kosované jsou velice pozorní lidé a odvezou vás o 50 km dál, než sami jedou, abyste se v pořádku dostali až k hranicím a nezůstali uprostřed hor. Které mimochodem vypadají jako alpská střediska.

Kosovo hory

20. Celý Balkán je jeden velký levný food & wine porn. Až sem pojedete, vezměte si dostatečně volné nebo elastické oblečení.

Rybí polévka, Stari Bar, Černá Hora

komentáře 4

 1. Ahoj, díky za pěkný článek v rámci x-challenge se chytáme na Balkán a přemýšlím, jak se trošku připravit…
  jak jste to pořešily s daty a i přes jiné měny dá se platit v eurech? 🙂

  1. Ahoj Terko,
   my jsme tehdy na Lowcostu měly SIMku s daty i mimo EU, ale bylo jich málo, takže reálně jsme byly vlastně bez dat. Ale oni tam všude mají wifi 🙂

   V Černé Hoře mají eura normálně, v Albánii nám je též vzali, v Makedonii jsme si vyměnily dináry a bosenská marka je přímo navázaná na euro, takže se třeba v supermarketech dalo platit eurem, případně je ve směrnárně vyměnili v kurzu 1 eur = 2 marky.

   Reálně jsme ale na Lowcostu neutratily ani korunu, všechny poznatky o placení pocházejí z jiných cest.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..