5 nejlepších knih roku 2017

V loňském roce jsem přečetla 56 knih, z toho 38 beletristických. Pár z nich bylo opravdu špatných nebo nudných, které jsem většinou odložila po pár stranách. Ale vybrat ty top byl docela boj, většina mi přišla lehce nadprůměrných, ale nijak nevybočovaly.

Nakonec jsem jako kritérium zvolila to, že mě daná kniha nějak výrazněji emocionálně zasáhla nebo mi v něčem změnila pohled na svět. Sáhla jsem i do trochu méně obvyklých žánrů a doufám, že někomu možná rozšířím obzory. Překvapivě mě v loňském roce zaujalo několik komiksů, ale těm věnuji samostatný článek.

Olivier Bourdeaut – Čekání na Bojanglese

Útlá knížka, která v roce 2016 získala ve Francii Velkou cenu za literaturu. Příběh jedné neobyčejné rodiny je vyprávěný očima malého chlapce. Ten samozřejmě nechápe některé věci, které se kolem něj dějí, a jeho líčení je o to poetičtější.

olivier-bourdeaut-cekani-na-bojanglese

Je to příběh o velké lásce a malém šílenství, o životě, který bychom mohli žít, kdybychom se vzepřeli společenským konvencím, a o světě, jaký by mohl být, kdybychom se na něj dívali přes duhové brýle.

Zaručeně po přečtení budete chtít na chvíli žít jako ona rodina, nebo si alespoň koupit gramofon a desku Niny Simone a celý večer tančit v obývacím pokoji za zvuků písně Mr. Bojangles.

Patrick Ness – Volání netvora

Knížka se ke mě dostala jako audiokniha díky doporučení v podcastu Audiolibrix. Sice je zařazena mezi dětské knihy, ale vřele bych ji doporučila všem dospělým. Třináctiletý Conor se potýká s tím, že jeho maminka má rakovinu, ve škole ho šikanují a navíc ho každou noc navštěvuje netvor v podobě velkého stromu.

patrick-ness-volani-netvora

Knížka vypráví o tom, jak je těžké bojovat s vlastním strachem, že je často těžší přiznat pravdu sami sobě než ostatním a že někdy ani ta nejhorší noční můra není tak hrozná jako skutečnost.

Pokud máte rádi audioknihy, rozhodně doporučuji audioverzi Volání netvora. Především netvor je v podání Jana Vondráčka výborný.

Celeste Ng – Vše, co jsme si nikdy neřekli

Příběh jedné obyčejné čínsko-americké rodiny, jejíž prostřední šestnáctiletá dcera Lydia je nalezená utonulá uprostřed jezera. Knížka není žádná detektivka, i když se v jejím průběhu rodina a město snaží přijít na to, co se vlastně stalo.

celeste-ng-vse-co-jsme-si-nikdy-nerekli

Ústředním tématem je, co všechno si neříkáme, ať už proto, že nám to přijde zbytečné, nebo proto, abychom neranili city svých blízkých. I navenek šťastná rodina může mít spoustu problémů a děti můžou trpět kvůli nenaplněným snům svých rodičů.

Celeste Ng mě naučila, že bychom měli mluvit o svých pocitech a o tom, co chceme a nechceme. I za cenu toho, že se to někomu nebude líbit. Protože mlčení může mít mnohem horší a trvalejší následky. A nemusí to být jen utopení v jezeře.

Kateřina Tučková – Žítkovské bohyně

Další knížka, kterou jsem četla/slyšela jako audioknihu. Měla jsem jen matné povědomí o ději a čekala malebný příběh o bylinkářkách, které kdesi na moravsko-slovenském pomezí léčí neduhy pomocí odvarů a zaříkání. O bylinkářkách to je, malebné ani trochu.

katerina-tuckova-zitkovske-bohyne

Ženy, které po staletí na kopaninách léčily a předpovídaly budoucnost, byly trnem v oku inkvizici, “moderní” církvi v 19. a 20. století i komunistickému režimu. Je mi smutno z toho, kolik zloby, zášti a nevděčnosti musí snášet ti, kteří jsou jiní nebo nějakým způsobem výjimeční.

Interpreti audioknihy Tereza Bebarová a Miroslav Táborský byli do svých rolí vybráni výborně. Při poslechu mnou každou chvíli silně cloumaly emoce a zaručuju, že i vy budete často pociťovat vztek a smutek.

Andrzej Sapkowski – Zaklínač: Bouřková sezóna

Nejznámější postava polské fantasy, zaklínač Geralt z Rivie se vrací v příběhu, který se odehrává ještě před románovou pentalogií. Užijete si vyprávění více, pokud jste četli alespoň povídky, ale pro pochopení příběhu není předchozí znalost zaklínačova světa nutná.

andrzej-sapkowski-zaklinac-bourkova-sezona-audiokniha

Knížku vám nedoporučuji kvůli příběhu, ten je klasickou geraltovskou zamotaninou, i když se výborně čte a s napětím se prokousáváte stránkami, abyste zjistili, jak dopadne.

Doporučuji vám ji proto, že málokde narazíte na tak málo černobílé postavy. Tady jsou všichni v různých odstínech šedi, nelze říct, kdo je dobrý a kdo zlý, a kromě hlavních postav (Geralt, Marigold) nemáte komu fandit, protože je vlastně jedno, který z královských synů se dostane na trůn.

Ač se příběh odehrává ve světě, který připomíná náš středověk, popisované situace jsou naprosto současné. Sapkowski dokáže do fantasy pohádky zakomponovat aktuální světové problémy, filosofii a otázky morálky i současné popkulturní narážky.

Přitom vám ani nepřijde, že by nějak vyčnívaly, a pokud se soustředíte pouze na příběh, pravděpodobně si jich nevšimnete. Ale pokud je odhalíte, o to víc si je užijete. Jako například Marigoldův odkaz na Casablancu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..