5 skvělých komiksů, které si přečtěte, i když nečtete komiksy

dospelost-je-mytus

Nejsem žádný odborník na komiksy, nikdy jsem nečetla nic od Marvela ani DC a když se řekne komiks, představím si kocoura Garfielda. Loni se ke mně ale dostalo několik komiksů, které se mi fakt líbily, a doporučuju je, kudy chodím.

Marjane Satrapi – Persepolis

První íránský komiks všech dob vypráví o dětství a dospívání Marjane v Teheránu v 70. a 80. let během islámské revoluce války s Irákem. Díky dětskému pohledu na věc a jednoduché černobílé kresbě a ještě více vyniknou děsuplné události a naprostá bezmoc vůči událostem kolem a politickým změnám.

Není to veselé čtení, ale myslím, že není na škodu se o této části světa a části dějin dozvědět trochu více.

marjane satrapi komiks persepolis

Philippe Brenot, Laëtitia Coryn – Sexkomiks

Komiks popisující dějiny sexu a sexuality, jak k nim jednotlivé kultury od pravěku po současnost přistupovaly. Komiks je určený primárně dětem a zavedla bych ho na školách jako povinnou literaturu.

Předpokládám, že se sexuální výchova od našich dob příliš nezměnila. V našem případě zahrnovala jednu hodinu strašení otěhotněním a pohlavními chorobami a všechny praktické informace jsme museli vyčíst z bravíčka. Komiks určitě doporučuju i všem dospělým. Dozvíte se spoustu informací o fungování jednotlivých společností i o vztazích mezi muži a ženami.

philippe brenot laetitia coryn sex komiks

Sarah Andersen – Sarah’s Scribbles

Facebooková stránka Sarah`s Scribbles má skoro dva a půl milionu fanoušků a její komiksy vyšly ve dvou knihách ve spoustě jazyků. Přečtení každé z knížek vám zabere asi hodinu a zaručeně vám zvedne náladu.

Pokud jste holka, budete si myslet, že Sarah má nějaké tajné kukátko k vám domů a příběhy kreslí podle vašeho života. A uklidní vás, že se svými trably a strachy nejste sami.

ubulena-hromadka-stesti sarah andersen sarah scribbles

Catel, José-Louis Bocquet – Kiki z Montparnassu

Další černobílá historická lahůdka o životě Alice Prin zvané Kiki. Kiki byla během 20. a 30. let modelkou, múzou a společnicí mnoha slavných umělců, mimo jiné fotografa Man Raye nebo spisovatele Jeana Cocteaua.

Sama byla umělecky nadaná, zpívala v kabaretech a malovala. Komiks krásně vystihuje atmosféru meziválečné Paříže a jejího bohémského života a rozšíří vám obzory o méně známých umělcích, o kterých se v hodinách dějepisu tolik nemluvilo.

kiki-z-montparnassu catel bocquet

Philippa Rice – Slaďák

Pokud jste komiksoví nadšenci nebo sledujete české bookstagramery, určitě vám neunikl komiks Hilda od Luka Pearsona. Jeho životní partnerka Philippa Rice je rovněž umělkyně a nakreslila komiks o jejich vztahu od prvních setkání po společné bydlení.

V něm jednoduše a zároveň poutavě ukazuje, že budování vztahu není o žádných velkých gestech, ale o chvílích, kdy si večer s partnerem zalezete pod jednu deku a čtete si. Malá rada – nečtěte Slaďák týden po rozchodu, protože hrozí, že ho půlku probrečíte.

sladak-phillipa-rice

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..