5 týdnů sama v Asii: Co mě naučila sólo dovolená

Výlet na kole v severním Thajsku

Pět týdnů v Asii byla moje zatím nejdelší dovolená a zároveň první dlouhý sólo výlet. Nejsem tedy žádným odborníkem, jak zvládat delší sólo cesty, ale přesto bych se chtěla podělit o pár poznatků. Ať nemusíte opakovat mé chyby.

Jaký si to uděláš…

Ať jedete kdykoliv kamkoliv, vždy si cestu můžete udělat přesně podle sebe. Můžete strávit měsíc v Thajsku a nebýt na jediné pláži. Nebo navzdory tomu, že prý není sezóna, ležet ve Vietnamu týden u moře.

Hlavním důvodem, proč lidi jezdí do Kambodži, je chrám Angkor Wat. Já jsem byla dva dny v jeho těsné blízkosti a nešla jsem tam, protože se mi mezi ty davy turistů prostě nechtělo. 

Stejně tak se nemusíte družit s ostatními (sólo) cestovateli. Kamarád mi předpovídal, že mi po čase začnou chybět lidi a budu si hledat dočasné kamarády na místě, abych měla s kým trávit čas. Jak jsem ale předpovídala já, nestalo se to. Naopak jsem se jakémukoliv přílišnému družení vyhýbala a užívala si čas sama se sebou. 

Zároveň je úplně v pořádku chtít jen ležet na pláži na ostrově na jihu Thajska nebo jet do Kambodži, jen abyste navštívili Angkor Wat. Ano, je to turistický mainstream, ale když tam chcete, tak tam jeďte. A nemusíte se kvůli tomu nikomu ospravedlňovat. 

jeskyne vyhlidka vang vieng laos
Výlet do jeskyní v okolí Vang Vieng, Laos.

Nedělejte si konkrétní plány dlouho dopředu

Je fajn mít představu, kam byste zhruba chtěli jet, protože tomu při balení přizpůsobíte, co si vezmete s sebou. Já jsem například nemohla do hor nebo nocovat venku, neměla jsem na to vybavení. Ale konkrétní itinerář déle než na tři dny je blbost, protože se vám plány budou měnit.

Někde se vám bude líbit a budete tam chtít zůstat déle, někde naopak ne a druhý den pojedete pryč. Někdo vám doporučí skvělé místo, kam si prostě musíte zajet. Vlak nebo autobus nečekaně nepojede. Případně vám aerolinky jako mně dokonce zruší zpáteční letenku.

Můj původní plán byly 2-3 týdny ve Vietnamu, týden v Kambodži, týden v Thajsku, 2 týdny v Myanmaru, týden v Malajsii.

Výsledná cesta pak vypadala takto: 2 týdny ve Vietnamu, 4 dny v Kambodži, 8 dní v Laosu, 12 dní v Thajsku. 

zapad slunce u reky mekong luang prabang laos
Západ slunce nad řekou Mekong v Luang Prabang, Laos.

Zaveďte pravidelný režim

Na kratších dovolených můžete mít nabitý program a často se přesouvat, klidně přes noc. Na delší cestě už je ale pro dobro vašeho organismu a vaši duševní pohodu třeba zavést podobný režim, jako máte doma.

To znamená pravidelný kvalitní spánek, pravidelná strava, nelítat od rána do večera všude možně, ale dopřávat si chvíle v klidu s knížkou nebo seriálem, volné večery nebo “víkendy”. 

Ze začátku to bude náročné. Jste přece ve Vietnamu, musíte toho využít a vidět co nejvíc, ne koukat na Přátele! Ale po dvou týdnech budete tak přehlceni dojmy a zážitky, že budete rádi za odpoledne proválené v posteli nebo u bazénu s Rossem, Rachel a spol.

stumbling on happiness daniel gilbert vientiane laos
Skvělá knížka, vyšla i česky pod názvem Škobrtnout o štěstí. Vientiane, Laos.

Zařiďte si to tak, ať nemusíte být online

Kvůli práci, rodině, kamarádům, nikomu. Jasně, je fajn dávat vědět, kde zrovna jste a že jste v pořádku, ale jinak omezte čas trávený sledováním, co se děje doma. Protože vaši kamarádi vám možná závidí, že vy jste v Thajsku, ale vy zase budete závidět jim, jak spolu chodí na obědy nebo do kina bez vás. 

A jakkoliv jsem původně měla naivní představu, že bych na částečný úvazek pracovala, jsem ráda, že jsem to neudělala. Neužila bych si ani jedno a stresovalo by mě, že musím hledat WiFi a dokončovat úkoly v zadaném termínu. Navíc s šestihodinovým časovým posunem by se s kolegy nekomunikovalo nejsnáz. 

cafe vanille vientiane laos
Offline chvilka s cestovním deníčkem. Café Vanille, Vientiane, Laos.

Mějte finanční rezervu

Přestože moje cesta vypadala úplně jinak, než jsem si naplánovala, překvapivě se mi podařilo dodržet přibližný rozpočet. Přesto doporučuju mít aspoň 20 000 finanční rezervu. Kdyby se cokoliv stalo, ať můžete třeba druhý den letět domů.

Když mi aerolinky zrušily let zpátky, kamarádi mě ujišťovali, že se o mě musejí postarat. Já jsem ale byla mnohem klidnější s vědomím, že ať to dopadne jakkoliv, náhradní letenku jsem si schopná sehnat sama. I když jednosměrná letenka z Asie do Evropy na poslední chvíli standardně stojí víc, než moje původní zpáteční. 

silnice severni laos
Jedna z lepších silnic v Laosu.

Co bych příště udělala jinak

Nespěchala bych

Tohle je určitě nejdůležitější poznatek. Ze začátku jsem měla tendenci chovat se jako na běžné týdenní dovolené, kdy logicky chcete stihnout co nejvíc věcí, takže brzo vstáváte, všechno proběhnete z rychlíku a často se přesouváte.

Já jsem opravdu zpomalila až po třech týdnech a zpětně lituju, že jsem nestrávila více času ve Vietnamu, kde se mi nakonec líbilo nejvíc. Ale aspoň mám důvod se tam vrátit.

historicke centrum unesco kolonialni styl luang prabang laos
Chvilka pohody v Luang Prabang, Laos.

Vzala bych si méně věcí 

Cestuji nalehko a mám jen 30litrový batoh, do kterého se mi na začátku vešlo i pět knih, ale měla jsem s sebou zbytečně moc triček, ponožek a kalhotek. Trička by stačila dvě, ponožky dvoje a kalhotky tak čtvery. Každý večer je můžu na hostelu vyprat a do rána jsou suché.

Nespoléhala bych se na mobil

V letadle cestou tam mi přestal fungovat telefon. Naštěstí mám s sebou tablet, ale v něm nemám například aplikace na internetové bankovnictví, takže jsem nemohla potvrdit žádnou platbu. Příště bych si pro jistotu všechny přístupové údaje zálohovala. A stáhla si mapy, hudbu a knížky i do tabletu. 

balon zapad slunce vang vieng laos
Západ slunce ve Vang Vieng, Laos.

komentáře 2

 1. Ahoj Markét,

  moc tě obdivuju, žes vyrazila sama na takhle (pro mě) dlouhou dobu. Já jsem cestovala sólo vždycky jen pár dní a když už na dýl, tak za prací. Ale hned jsem začala chodit na různé meet-upy, abych se seznámila. Jsem hrozně společenský člověk a být sama na pět týdnů mě celkem děsí, už těď v karanténě začínám bláznit 😀 Jinak máš moc fajn blog, občas sem mrknu i na nějaké knižní tipy, ale teď už tady tu rubriku s recenzema nemůžu najít.

  PS: A nemůžu uvěřit, že i někdo jiný chtěl být taky archeologem a soudním patologem, a ještě ve stejném pořadí!! 😀

  1. Ahoj,
   díky za pochvalu. Já jsem naopak trochu asociální introvert, takže mě naopak vždycky vyděsí, když mě osloví cizí člověk 🙂

   K těm povoláním – to je tím, že jsem napřed koukala na Indiana Jonese a pak na Kriminálku Las Vegas, ti mě ovlivnili.

   Knižní recenze jsem smazala, protože nejnovější byla asi pět let stará, nebyla jsem s nimi vlastně vůbec spokojená a už se jim nechci víc věnovat. Ale o to, co čtu, se dělím na svém Instagramu: https://www.instagram.com/marketa_bartonickova/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..