9 zásad bezpečného stravování v Indii

Následující informace jsou pouze doporučení, jak minimalizovat rizika, ne nezbytná pravidla. Pokud ale trpíte faraonovou pomstou i v Egyptě, doporučuji držet se základních hygienických zásad.

1. Pijte pouze balenou vodu, na které zkontrolujte neporušenost uzávěru. Občas nějací vykukové lahve znovu doplňují vodou z pochybných zdrojů. Pokud máte trénované zažívání a už jste pili vodu leckde (v mém případě z rumunských a gruzínských potoků nebo z vodovodů v Moldavsku a Arménii, kde to nedělají ani místní), můžete využít speciálních kohoutků s pitnou vodou, co jsou na nádraží nebo u většiny památek.

2. Před každým jídlem si dezinfikujte ruce.


3. Jezte v čistě vypadajících restauracích, vyhněte se jídlu na ulici, případně zkontrolujte, jak kuchař dodržuje hygienu.

4. Jezte tam, kde je hodně lidí, máte záruku, že je jídlo čerstvé a bývá v pořádku, jinak by tam ti lidé nechodili.

5. Jezte tepelně upravenou stravu, která prošla varem.

6. Nejezte maso. Ne, nechci vás přimět k vegetariánství, ale v čočce nebo cizrně na rozdíl od kuřete salmonela nebývá. Navíc až uvidíte, jak se kuřata zabíjejí a zpracovávají přímo ulici mezi vší špínou, zaručeně vás přejde chuť.


7. Pokud si chcete dát čerstvé ovoce nebo zeleninu, jezte jen to, co si můžete oloupat. Klasicky tedy banány, které koupíte na každém rohu asi za 15 korun za kilo. 


8. Nedávejte si pití s ledem, protože nevíte, odkud berou vodu na led.

9. Nebuďte příliš vyděšení a přesvědčení, že se z každého jídla zaručeně po******, a když budete mít na něco chuť, prostě si to dejte. My jsme jedli v lepších i horších restauracích, já jsem si dávala jogurtové nápoje, jednou jsme měli omeletu dělanou u pouličního stánku a většinu jídel jedli rukama.


Žádný závažný problém nenastal, jen poslední dva dny už zažívání trochu protestovalo proti pořád stejnému kořeněnému jídlu a bolelo mě břicho. Stačilo ale zajít do McDonaldu na Maharaja Mac a žaludek se uklidnil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..