Co vidět a zažít v Jeruzalémě

Pokud byste měli v Izraeli navštívit jen jedno místo, jeďte do Jeruzaléma. Atmosféra starého města je nepřekonatelná. Všechna zajímavá místa jsou dost pohromadě, na návštěvu vám bude stačit jeden až dva dny. Doporučuju spíš dva, ať máte čas i v klidu posedět a užít si ruch kolem.

mesita al aqsa jeruzalem izrael

Izrael i Palestina prohlašují Jeruzalém za své hlavní město, přestože ostatní státy mají svá velvyslanectví v Tel Avivu, respektive v Ramalláhu. Jeruzalém má zásadní význam pro všechna tři hlavní monoteistická náboženství (judaismus, křesťanství i islám) a dodnes cítíte, jak tudy doslova šly dějiny. Arabové a židé tu sice žijí vedle sebe, ale určité napětí mezi nimi je pořád cítit.

Jak se do Jeruzaléma dostat

Jak se dostat do Izraele už jsem psala v předchozím článku. Do Jeruzaléma jezdí přímý autobus z telavivského letiště, poradí vám na informacích. Jezdí celkem často všechny dny v týdnu s výjimkou šábesu (tzn. od pátečního odpoledne do sobotního večera).

hradby skalni dom jeruzalem izrael

Z autobusového nádraží dojdete do historického centra pěšky za 20 minut, případně se svezte tramvají (jede tam jen jedna linka). Po městě se všude zvládnete dopravovat pěšky.

jeruzalem izrael

Co v Jeruzalémě vidět

Jeruzalém je rozdělený na židovskou a arabskou část, přičemž staré město se nachází v arabské části. Rozdíl mezi oběma částmi je v cenách – arabská je často i několikanásobně levnější. Doporučuju tu nakupovat na trzích i chodit na jídlo do různých bister. Arabská část místy působí “zanedbaněji”, ale nebojte se toho a klidně si tam sežeňte i ubytování.

trziste stare mesto izrael jeruzalem

Staré město

Staré město je přímo v centru Jeruzaléma, obklopené hradbami a vstupuje se do něj několika branami. U Damašské brány na severu je autobusové nádraží, odkud jezdí autobusy do Palestiny, několik skvělých a levných bister a trh s ovocem a zeleninou. Pokud nejste příznivci davů, vydejte se sem brzy ráno.

prodejkyne zeleniny trziste stare mesto jeruzalem izrael

Ke všem následujícím památkám a historickým místům je vstup zdarma.

Zeď nářků

Pozůstatek západní části hradeb jeruzalémského Chrámu, jediná část Chrámové hory, kam mají židé přístup a nejposvátnější židovské místo. Nazývá se Zdí nářků, protože se zde židé modlí a oplakávají pád Chrámu. Anglicky se jmenuje méně pateticky Western Wall.

zed narku izrael jeruzalem

Pro přístup ke Zdi musí mít muži pokrývku hlavy, je tu oddělena mužská a ženská část a ke Zdi byste se neměli otočit zády.

muzska cast zed narku izrael jeruzalem

Chrámová hora

Jedno z nejposvátnějších míst pro muslimy i židy. Židé tam ale mají zakázaný vstup a nesmí se tam nosit žádné náboženské symboly. Pro turisty je přístupná dvakrát denně, vstup najdete jižně od Zdi nářků a počítejte s dlouhými frontami.

skalni dom jeruzalem izael

Na Chrámové hoře se nachází mešita al-Aqsa, odkud Mohamed vstoupil na nebesa, a Skalní dóm, výrazná stavba se zlatou kopulí a dominanta Jeruzaléma. Ani do jedné stavby se jako nemuslimové ale nedostanete.

mesita al aqsa jeruzalem izrael

Chrám Božího hrobu

Nejposvátnější křesťanské místo na světě, kostel ze 4. století, který byl postaven na místě, kde byl ukřižován Ježíš. Z původního chrámu se dodnes zachovala jen malá rotunda, ve které je podle tradice svatyně s Ježíšovým hrobem.

chram boziho hrobu jeruzalem izrael

Via Dolorosa

Ulice ve starém městě, kudy Ježíš nesl svůj kříž, obsahuje devět zastávek a dnes slouží jako dobrý orientační bod, jak se ve spletitých uličkách starého města neztratit.

via dolorosa jeruzalem izrael

Procházka po hradbách starého města

Jediná placená aktivita, kterou jsme s kamarádkou v Jeruzalémě podnikly. Procházka ale stojí za to, protože je z ní hezký výhled na starý i nový Jeruzalém.

hradby stare mesto jeruzalem izrael

Olivová hora

Podle židovské tradice má od Olivové hory přijít mesiáš a vzkřísit mrtvé po cestě do Jeruzaléma. Díky tomu se na jejím úpatí nachází největší židovský hřbitov na světě. Na jejím vrcholu je údajně Getsemanská zahrada, kde byl Ježíš zajat před ukřižováním.

hrbitov olivova hora jeruzalem izrael

Vrchol je asi dvacet minut chůze od starého města, cesta k není nic moc a vyšlápnete pěkný kopec. Doporučuju vám ale na ni vyjít. Především proto, že je odsud krásný výhled na staré město a západ slunce nad Jeruzalémem.

zapad slunce z olivove hory jeruzalem izrael

Hrob Oscara Schindlera

Nachází se na hřbitově na hoře Sion, jižně od starého města. Poznáte ho snadno, je na něm spousta kamínků.

hrob oscar schindler hrbitov sion jeruzalem izrael

Informace o spoustě dalších chrámů, kostelů a muzeí najdete na Wikitravel.

muzeum holocaustu jeruzalem izrael

Kam na jídlo

Neuděláte chybu, když si dáte kebab nebo falafel v jakémkoliv bistru u autobusového nádraží u Damašské brány. Případně i přímo ve starém městě, ale tam počítejte s trochu vyššími cenami. Nemůžu vám doporučit žádnou restauraci v židovské části, protože jsem byla ve dvou a obě těžce zklamaly – jídlo průměrné a za dvoj- až čtyř-násobnou cenu oproti arabským stánkům.

falafel arabska cast jeruzalem izrael

Na kávu si zajděte do kavárny Al Mufti na Via Dolorosa. Ve spoustě světových jazyků tu mají nápis „nejlepší káva v Jeruzalémě“. Nevím, jestli je to pravda, ale je fakt výborná. Celoročně do ní přidávají kardamom a v zimě pro zahřátí skořici.

kavarna al mufti stare mesto jeruzalem izrael

Majitel je moc milý, vysvětloval nám, jak poznat kvalitní kávu, že zrna nesmí být moc černá a má se v džezvě povařit jen krátce. Byly jsme u něj s kamarádkou loni v březnu a podruhé v prosinci a v obou případech v rozhovoru zabrousil na politiku, takže pro jistotu říkejte, že Arabové jsou moc milí 🙂

arabska kava kavarna al mufti stare mesto jeruzalem izrael

komentáře 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..