Co stojí za vidění v Marrákeši

I když to podle předchozích článků nevypadá, Marrákeš je zajímavé město a pokud už budete někdy v Maroku, jednodenní návštěvu mu věnujte. Aspoň poznáte marockou kulturu pěkně zblízka.

Mešita Koutoubia

Největší mešita v Marrákeši pochází z 12. století, její minaret měří 77 metrů a na její pozemek se vejde přes 25 000 lidí. Docela působivé, že? Hezčí fotky jsou z opačné strany ze zahrady, ale to jsem zjistila až po návratu domů.

Mešita Koutoubia marakes maroko

Trhy na starém městě

Ztratit se v úzkých, zamotaných a nepřehledných uličkách starého města není nic těžkého. Aspoň si při bloudění ale všemi smysly užijete tradiční trhy.

Zaručeně ve vás projeví megalomanství a materialismus, protože budete chtít všechno ochutnat a spoustu toho koupit. My si přivezli především koření a určitě doporučuji arganový olej nebo několik druhů čerstvých datlí.

trziste marakes maroko
trziste marakes maroko

Náměstí Jemaa el-Fnaa

Hlavní náměstí a tržiště starého města od rána do pozdního večera okupují stánkaři a komedianti všeho druhu. Akrobati, tanečníci a zaříkávači hadů předvádějí zvláště po setmění obdivuhodné divadlo.

Ale pozor, moc se nepřibližujte, nebo vás hned oberou o peníze. A někdy to může být pěkný podvod – viděli jsme svůdně se kroutící břišní tanečnice, které byly téměř určitě převlečení muži.

Náměstí Jemaa el-Fnaa marakes maroko
Náměstí Jemaa el-Fnaa marakes maroko

Palác Bahia

Velkovezírský palác z 19. století je za pár korun přístupný veřejnosti. Kromě samotné architektury v něm nic moc neuvidíte, ale je to klidná oáza uprostřed jinak rušného a prašného města.

palac bahia marakes maroko
palac bahia marakes maroko

Jaká další místa v Marrákeši doporučují průvodce, ale my jsme tam nebyli:

Zahrady

Marrákeš je podle všeho město zahrad a parků, recepční v hotelu nám jich na mapě zakroužkoval asi pět, kam se určitě máme jít podívat. Naštěstí nám pak jeden spolubydlící řekl, že zahrady za to nestojí, že on ráno zaplatil sedm eur, aby viděl jeden kaktus.

Nicméně prošli jsme se aspoň zahradami kolem paláce Badi a předpokládám, že ostatní budou vypadat dost podobně.

zahrady marakes maroko

Královský palác Badi

Palác z 16. století byl údajně v době svého vzniku považován za nejkrásnější na světě. Bohužel byl záhy vydrancován a dodnes z něj moc nezbylo. A i ten zbytek byl pro veřejnost zavřený. Jeho zdi vidíte na dvou fotkách zahrad nahoře a klidně si je představte jako kteroukoli jinou oranžovo-růžovou zeď v Marrákeši.

Hrobky rodiny Saidů

Krásně zdobené mauzoleum jedné rodiny z 16. století, které jsem chtěla vidět, ale Marek ne. Navíc zavírali v pět a my ještě ve tři čtvrtě na pět seděli na lavičce pod minaretem na fotce níže.

Mešita Koutoubia marakes maroko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..