Zbavování se věcí aneb když méně je více

knihovna

Když stojím před šatní skříní a nevím, co si vzít na sebe, není to pro mě signál, že mám málo věcí, ale že jich mám moc.

Nebo hledím do spíže a přemýšlím, zda si na kaši k snídani nasypat chia semínka, konopná semínka, slunečnicová semínka, dýňová semínka, bílý sezam, černý seznam, mák nebo pět druhů ořechů. A vím, že jsem to s ponořením do zdravé výživy a testováním super potravin opět trochu přehnala.

Co potřebuju ke spokojenému životu

V knihovně mám momentálně 66 nepřečtených knih a kolem 80 přečtených. I když mým dlouholetým snem bylo mít velkou knihovnu, před časem jsem pragmaticky usoudila, že k 99 % přečtených knih se už nikdy nevrátím. A nepotřebuju je mít doma jako dekorativní lapače prachu dokazující moji sečtělost.

Kdybych se někdy chtěla kochat přečtenými knihami, podívám se na svůj účet na Goodreads nebo Instagramu.

Během minulého roku jsem rozdala nebo prodala asi 70 knih. Věřím, že se dostaly k lidem, kteří je ocení více, než bych to mohla udělat já. Stejně tak posledních pár let neustále redukuji svůj šatník o věci, jejichž nošení mi z nějakého důvodu nedělá radost.

Dvě stěhování během jednoho roku mě přesvědčily, že kromě postele, pár kousků oblečení, ještě méně kousků nádobí, hygienických potřeb a červené rtěnky jsou všechny další věci jen zbytečná zátěž.

Proč dávat věci pryč

Mnohem víc mě těší zbavovat se starých věcí, než si pořizovat nové. Z pořízení nové věcí máte radost pár hodin, možná pár dní. Pak se z ní stane prostě užitný předmět. Kdežto s každou věcí, jíž se zbavíte, se vám několikrát uleví.

Malé šaty vám přestanou připomínat, že jste letos opět nezhubli. Lodičky na jehlovém podpatku přestanou být mementem toho, že jste dali 50 eur za boty, ve kterých se nedá chodit. A squashová raketa vás přestane při každém otevření skříně obviňovat, že jste s ní už pět let nehráli.

Díky fyzickému prostoru kolem sebe získáte větší mentální prostor v hlavě. Mozek přestane být rozptylován množstvím předmětů a bude se moci lépe soustředit, na co zrovna chcete. Nebudete mít pocit, že na vás všechno padá. Bude se vám lépe dýchat. Budete mnohem svobodnější, protože vás všechny ty věci nebudou připoutávat k sobě.

Víte, proč se říká, že je lepší dvakrát vyhořet, než se jednou stěhovat? Protože při stěhování s hrůzou zjistíte, kolik zbytečností ve skutečnosti máte. A buď je musíte balit, nebo se rozhodovat, čeho a jak se zbavíte.

Rady od minimalistů

Ze začátku je to těžké. Myslíte na všechny krásné chvilky, které jste s danou věcí prožili nebo doufáte, že byste někdy mohli prožít. Víte, kolik vás ta věc stála. Nebo hůř, byl to dárek.

Běžte na to postupně. Zkuste metodu Marie Kondo z knihy Zázračný úklid. Jednoduše řečeno spočívá v tom, že máte nekompromisně probrat všechny věci, které doma máte, a nechat si jen to, co vám přináší radost.

Pro inspiraci se podívejte na TED přednášky dvojice The Minimalists A Rich Life with Less Stuff a The Art of Letting Go.

Nemusí z vás hned být největší minimalista na světě. Zkuste pro začátek poslat dál všechno oblečení, které jste za poslední rok neměli na sobě. Uvidíte, že je to skvělý pocit a že vám nic z toho nebude chybět.

P. S. Nechcete někdo squashovou raketu? Jako nová, hrála jsem s ní jen párkrát.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..