Island: Co dělat v Reykjavíku a kam na výlety v okolí

Island

Island je jednou ze zemí, u kterých platí, že byste se tam měli vypravit co nejdřív, než ji turisti úplně zdevastují. A pokud nechcete u každého známého místa stát několikaminutovou frontu na fotku, jeďte tam mimo hlavní letní sezónu. Zpáteční letenku z Vídně pořídíte už za 2 000 Kč.

socha lod sun voyager reykjavik island

Na Islandu je nejlepší se pohybovat autem, abyste nemuseli být vázaní na výletní autobusy. Pro dva lidi už se půjčení auta vyplatí, ale počítejte s vyššími cenami než v kontinentální Evropě a s vysokým pojištěním kvůli častým nehodám, škrábancům a prasklým sklům od odletujících kamínků.

Dobrodružnější povahy mohou vyrazit stopem, ale mimo sezónu mimo hlavní dopravní tahy není příliš velký provoz.

Vodopád Gullfoss island
Vodopád Gullfoss

U všech hlavních turistických míst jsou velká parkoviště, v naprosté většině případů zadarmo. Parkování je ale placené všude v centru Reykjavíku, vybírejte proto hotel mimo hlavní centrum. Za sebe můžu doporučit Alba Gueshouse – rodinný penzion s výbornými snídaněmi v ceně.

Hallgrímskirkja reykjavik island
Výhled na centrum Reykjavíku z kostela Hallgrímskirkja

Celý Reykjavík má jen 120 000 obyvatel a centrum je opravdu malé. Na prozkoumání města vám bohatě stačí půl dne. Pokud máte v plánu navštívit některé z mnoha muzeí nebo vyzkoušet více termálních bazénů, vyplatí se vám pořídit turistickou City card, díky které máte všude vstupy zdarma.

kun island

Využijete ji i pro všechny městské autobusy a trajekt na ostrov Viðey, kde se nachází památník Johna Lennona. Výlet sem ale stojí za to už kvůli krásným výhledům a procházce v nedotčené přírodě.

silnice island

Navštivte některý z termálních bazénů. Za sebe doporučuji Laugardalslaug, kde mají několik venkovních bazénů o různých teplotách. Sedět v 44stupňové vodě, když má okolní vzduch 4 stupně, je vskutku zajímavý zážitek.

I když bylo parkoviště před bazénem úplně plné, lidi se uvnitř nějak rozptýlili a nezřídka jsme v malém bazénku seděli sami. A běžte na tobogán! Co naopak klidně vynechte, je zoo. Pokud tedy nepotřebujete vidět tři soby v dálce a jednu vcelku roztomilou polární lišku.

geysir island
Geysir

Reykjavík je dobrým výchozím bodem pro různé jednodenní i vícedenní výlety. Naprostou klasikou je Golden Circle – 230kilometrový okruh spojující tři přírodní atrakce – národní park Þingvellir, geotermální oblast Geysir a vodopád Gullfoss. Cestou navštivte kráter Kerid, průzračné jezero vzniklé po vybuchlé sopce.

krated kerid island
Kráter Kerid

Všude se dostanete zadarmo, snadno trefíte díky přehledným ukazatelům a u všech atrakcí jsou parkoviště. Počítejte ale s tím, že i mimo sezónu a za špatného počasí budou všude ohromné davy lidí, které trochu kazí celkový dojem.

Ve finále se mi na Islandu nejvíce líbily bezejmenné hory, pohoří a jezera, u kterých nikdo nebyl a kde se dalo v klidu kochat nádhernou přírodou.

Vodopád Skógafoss island
Vodopád Skógafoss

Druhým celodenním výletem z Reykjavíku je cesta podél jižního pobřeží k vesnici Vík. Cestou uvidíte vodopády Seljalandsfoss a Skógafoss, útesy Dyrhólaey, kde sídlí papuchalkové, černou pláž Reynisfjara a můžete se vypravit k vraku amerického letadla, které v roce 1973 muselo nouzově přistát na pláži.

vrak letadla Solheimasandur island

Na oběd se stavte ve Víku v podniku The Soup Company a vyzkoušejte místní specialitu – ostrou hovězí polévku podávanou v chlebu.

lavova polevka v chlebu v podniku soup company vik i myrdal island

Pokud si budete půjčovat auto, zamluvte si ho rovnou na letišti v Keflavíku. Od Reykjavíku je vzdálené 40 kilometrů a jedna cesta do města autobusem stojí asi 500 Kč. Když už to auto budete mít, projeďte si jihozápadní výběžek ostrova. Jsou tam krásné výhledy na jezera i moře a minimum lidí.

Cestou se můžete stavit v Modré laguně, kde je neskutečně azurová voda. Vstup do lázní začíná na 50 eurech a kvůli velkému počtu návštěvníků je lepší si ho zamluvit předem. Část jezera je ale přístupná i volně a pokud se nechcete koupat, není nutné chodit přímo do lázní.

modra laguna island

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..