Robert Fulghum – Vzpomínky na jedno dobrodružství

Robert Fulghum, který je v Česku možná známější než doma, se do povědomí čtenářů zapsal především sbírkami esejů. Kdo by neznal Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce. Navzdory věku (letos mu bylo 80) je stále plodným autorem a mimo jiné napsal dvě autobiografické knihy spojené s jeho milovaným tancem.

Vzpomínky na jedno dobrodružství tematicky navazují na předchozí dílo Drž mě pevně, miluj mě zlehka. Tentokrát se ale soustředí výhradně na vlastní zážitky z pobytu v Argentině, kam ve svých zhruba pětasedmdesáti letech odjel učit tango.

Poznáváme s ním tedy nejen svět tohoto argentinského tance, jeho historii a různé varianty, ale i prostředí Buenos Aires. Asi to tam není zrovna růžové, Fulghum popisuje nejrůznější způsoby pouličních krádeží, jež se mu osobně staly nebo jichž byl svědkem. Nemějte u sebe nic cenného, zloději vám ukradnou i hodinky z ruky nebo peněženku z vnitřní náprsní kapsy saka.

Fulghum vypráví pro něj typickým milým způsobem, příběh se čte rychle a lehce a dokáže vás vtáhnout, takže máte chuť si koupit letenky do Argentiny a vyrazit prožít popisované dobrodružství na vlastní kůži nebo se aspoň přihlásit do kurzů společenského tance a nechat se rovněž okouzlit tangem.

Když lidi říkají: „Tango? Ve tvém věku? Nezbláznil ses?“, tak já odpovídám: „Nezbláznil, a ani to nemám v úmyslu.“ Věřím v tancování. Tancovat budu až do konce svých dní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..