Praktické tipy pro cestování do Izraele

jeruzalem-olivova-hora

Aktualizováno v únoru 2020

Jak se dostat do Izraele

Nejjednodušší a nejlevnější způsob. jak se do Izraele dostat, je letecky. Možností máte nespočet: lowcostoví cestovatelé ocení Wizzair, který létá do Tel Avivu z Prahy, Budapešti nebo Katowic, případně Ryanair z Vídně do Tel Avivu a z Bratislavy do Eilatu.

wizz air letadlo budapest letiste

Přímo z Prahy nebo Vídně létají i izraelské aerolinky El Al. My jsme naposled s kamarádkou využily akčních letenek polského LOTu z Wroclawi.

Pro vstup do země nepotřebuje víza. Jen kdybyste si chtěli udělat výlet do Jordánska, budete si potřebovat na místě vyřídit vstupní i výstupní vízum. Izrael navíc do pasu nedává razítko, takže pak bez obav můžete do arabských zemí.

tel aviv izrael foceny z letadla

Na letišti především při odletu počítejte s důkladnou bezpečnostní prohlídkou a výslechem, zvlášť pokud jste byli v nějaké muslimské zemi. Mě například asi 10 minut zpovídali kvůli mé návštěvě Bali (Indonésie je totiž muslimský stát).

Buďte proto na letišti s dostatečným předstihem, prohlídka může trvat i dvě hodiny a nikdy nevíte, jestli si zrovna vás vytipují.

tel aviv izrael v noci foceny z letadla

Jak cestovat po Izraeli

Nejjednodušší způsob místní přepravy jsou autobusové společnosti Egged nebo Afikim. Jízdní řády najdete na internetu, případně i v plánování tras na Googlu. Jezdí celkem často a spolehlivě, jen ignorují palestinská území. Navíc je Izrael obecně dost drahá země, doprava je odhadem dvakrát dražší než u nás.

stopovani eilat izrael autobus

Pro dobrodružné povahy doporučuji stopování. S výjimkou dálnice spojující Tel Aviv a Jeruzalém není doprava příliš hustá, takže můžete na odvoz chvilku čekat, ale místní řidiči berou stopaře, jsou vstřícní a vcelku umí anglicky.

stopovani mitzpe ramon izrael

Mějte ceduli s destinací, kam jedete, psanou v latince. Jen pozor, nestopuje se s palcem zdviženým nahoru jako u nás, ale rukou mířící od těla šikmo k zemi (jako byste chtěli ukázat “tady mi zastav” :).

stopovani izarel

Z centra Tel Avivu přes letiště do Jeruzaléma nebo Berševy jede vlak. Ceny jsou opět o trochu vyšší než u nás, ale vlak jezdí podle jízdního řádu a celkem často.

Ubytování

Ve městech je všude nepřeberná nabídka hotelů i hostelů, ceny začínají na pár stokorunách za noc. Na odlehlejších místech už je situace horší, například u Masady je pouze jeden hostel, kde za nocleh zaplatíte kolem tisícovky.

kemp ein gedi izrael

V těchto lokalitách především v atraktivních termínech doporučuju rezervovat ubytování předem. Ve městech (Tel Aviv, Jeruzalém, Eilat) to není třeba, střechu nad hlavou seženete i na poslední chvíli. Porovnávejte ceny na Booking.com nebo Hostelworld.com.

Trocha politického zákulisí

Stát Izrael momentálně zahrnuje izraelská (židovská) území a území Palestinské autonomie (tj. arabskou, muslimskou část). Nechci tu zabíhat do politických detailů, pro zjednodušení používám výraz Izrael i pro palestinská území.

Jen když chci zdůraznit rozdíl, mluvím speciálně o Palestině. Izrael sám za své hlavní město považuje Jeruzalém, ale svět uznává převážně Tel Aviv.

S místními se do politické debaty raději nepouštějte. Když se vás někdo zeptá, co si myslíte o situaci mezi Izraelci a Palestinci, nejlepší odpověď je, že politice nerozumíte, ale lidi, které potkáváte, jsou všichni moc milí. A zdůrazněte klady strany, se kterou se zrovna bavíte.

uprchlicky tabor betlem palestina izrael

Izrael je bezpečná země, můžete se tu jako turisti celkem svobodně pohybovat a volně přecházet z izraelského na palestinské území. Jen turistická infrastruktura je v Palestině značně zaostalá a špatně se tam dostává hromadnou dopravou.

Například do Betléma nebo Ramalláhu se dostanete palestinskými minibusy, které odjíždějí z Jeruzaléma z nádraží u Damašské brány.

Co jíst a pít

Jednoduše – cokoliv 🙂 Voda z kohoutku je pitná, nemusíte shánět balenou. Jídlo je nejlepší v pouličních stáncích, hledejte obyčejné kebabárny, před kterými sedí spousta lidí, a dejte si schwarmu, falafel, hummus nebo cokoliv, co tam budou nabízet.

hummus tel aviv jaffa izrael

Případně si v supermarketu kupte hummus, v pekařství pitu a na trhu čerstvou zeleninu a ovoce a udělejte si piknik.

pecivo street food jeruzalem izrael

Určitě ochutnejte čerstvé datle, případně sušené medjoul datle z trhu, olivy, halvu (sladká sezamová pasta), čerstvou šťávu z granátových jablek nebo arabskou kávu s kardamomem a skořicí.

trziste izrael

Vegani nebo lactose-free lidé ocení fakt širokou nabídku rostlinných mlék, které mají v každém supermarketu. V době, kdy my jsme se v ČR museli spokojit jen se sójou, mělo Alpro v Izraeli asi deset příchutí.

datle cervene vino plaz eilat izrael

Obecně je palestinská část výrazně levnější než izraelská. Platí to i pro Jeruzalém, kde doporučuji chodit na jídlo do starého města nebo k autobusovému nádraží u Damašské brány. Bistra nevypadají nic moc, ale falafel mají výtečný a za pár korun.

kavarna al mufti stare mesto jeruzalem izrael

Jak platit

Izraelská měna se nazývá šekel, kurz je cca 1 šekel (NIS) za 6,7 Kč. Na místě nejlépe vyměníte eura nebo dolary, případně vyberete z bankomatu přímo na letišti. Za stánkem s turistickými informacemi jsou dva bankomaty, běžte k tomu vpravo, je bez poplatku. Jen pozor, dá vám na jeden výběr maximálně 1 000 šekelů.

V hostelech, restauracích a supermarketech se vesměs dá platit kartou. V autobusech, bistrech a menších krámcích ale nikoliv.

susene ovoce trh jeruzalem

Příště: Co vidět v Jeruzalémě

Obsáhlejší průvodce Izraelem jsem napsala pro web Za horami.cz.

komentáře 2

  1. Aktuálně je to tady v TABA takto.Chtěl jsem na denní výlet do Svaté země. Drze za Čedok pochtívají 208 USD! Přičemž tentýž jednodenní výlet ze Sharmu stojí 89 USD.A prý se platí nově poplatek při vstupu i výstupu z Izraele. Kdyš cestuješ individuálně. Ptám se v Tabě policisty zda můžu zajet k hranici taxikem. Prý vyloučeno. Je třeba mít pro hlídky na komtrolních bodech zvláštní povolení. Naopak v místí cestovce říkají že není problém. Zapltíš 40 USD za taxi a jedeš až na Izraelskou hranici. Taková částka je samozřejmě nesmyslná. Za tolik moc se v Egyptě nejezdí.Lidi jsou zde hodní ale systém znemožnil ind. vycestování do sousední hezké země.Napište něco tom.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..